آشنایی با تعدادی از تجهیزات آتش نشانان: جعبه آتش نشانی، شلنگ آتش نشانی و کپسول آتش نشانی

آشنایی با تعدادی از تجهیزات آتش نشانان: جعبه آتش نشانی، شلنگ آتش نشانی و کپسول آتش نشانی، آتش نشانان به منظور خاموش کردن آتش و نجات جان افراد، احتیاج به استفاده از تجهیزات مخصوصی دارند که در این مقاله به برخی از آن ها اشاره نموده ایم. به علت اهمیتی که در استفاده از این وسایل وجود دارد، طراحی و تولید این تجهیزات با حساسیت بالایی انجام می گردد زیرا در صورت بروز هرگونه مشکل در این تجهیزات، امکان نقص عملکرد و در پی آن، ورود آسیب های جبران ناپذیر وجود دارد.

جعبه آتش نشانی:

این جعبه از مهم ترین تجهیزات آتش نشانی به حساب می آید و محلی مناسب جهت نگهداری ابزار و تجهیزات آتش نشانی می باشد. همانطور که گفته شد کلیه ابزارآلات آتش نشانی باید باید در بهترین کیفیت ممکن طراحی و تولید شوند. این جعبه ها در ابعاد، طرح‌ها و کاربردهای مختلفی ساخته می‌ شوند.

لازم به ذکر است که جعبه‌ های آتش نشانی که به منظور استفاده در شرایط سخت‌ تر همچون محوطه‌ های روباز یا اقلیم مهاجم مورد استفاده هستند، باید با تمهیدات مخصوصی ساخته شوند؛ مانند استفاده از پوشش رنگ خاص یا متریال ورق استیل در ساخت جعبه آتش نشانی برای محیط‌ های مهاجم با خطر خوردگی بالا. 

شلنگ‌ های آتش نشانی:

از این شلنگ ها به منظور انتقال آب مورد نظر از یک منبع آب به سمت محل آتش سوزی استفاده می شود. این شلنگ ها با کیفیت و استحکام بالایی ساخته می شوند تا در شرایط گوناگون کارایی لازم را داشته باشند. شلنگ های آتش نشانی در ایران اصولا به ۳ دسته تقسیم می شوند:

  1. شلنگ نیمه سخت از جنس PVC که  به منظور ساخت هوزریل آتش نشانی کاربرد دارد.
  2. شلنگ آتش نشانی ضد اسید که مقاوم‌ ترین نوع شلنگ آتش نشانی بوده و در مصارف آتش نشانی در سطح وسیع مورد استفاده هستند.
  3. شلنگ‌ آتش نشانی تخت (برزنتی) که مخصوص کاربرد های آتش نشانی بوده و در قرقره‌ ها و هوزرک‌ ها با شلنگ تا شونده (برزنتی) کاربرد دارند. این شلنگ‌ها دارای یک لایه داخلی لاستیکی و لایه بیرونی از جنس نخ پرلون هستند.

کپسول آتش نشانی:

کپسول های آتش نشانی تجهیزاتی هستند که معمولا همه افراد با آن ها آشنایی دارند. با استفاده از این محفظه فلزی که درون آن با مواد خفه کننده آتش البته با فشار زیاد پر شده است، می توان از بروز حوادث جبران ناپذیر پیش از رسیدن نیرو های آتش نشانی جلوگیری نمود. این کپسول ها سنگین وزن نبوده (حدود ۲ تا ۱۲ کیلوگرم) و امکان حمل و نقل آن ها میسر می باشد.  رنگ این وسیله نارنجی و قرمز است تا تحت هر شرایطی قابل رویت باشد.