چرا افراد با هوش هیجانی بالا برای یک شرکت ارزشمند هستند (بخش اول)
چرا افراد با هوش هیجانی بالا برای یک شرکت ارزشمند هستند (بخش اول)

چرا افراد با هوش هیجانی بالا برای یک شرکت ارزشمند هستند (بخش اول)، بر اساس گزارشی به نام «آینده‌ی مشاغل» (Future of Jobs) که در سایت سازمان World Economic Forum منتشر شده، هوش هیجانی یکی از ۱۰ مهارت اصلی برای یافتن کار در سال ۲۰۲۰ خواهد بود. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی 7 دلیل بپردازیم که نشان می دهد چرا افراد با هوش هیجانی بالا برای یک شرکت ارزشمند هستند. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

سوال اینجاست که چرا شرکت‌ها تا این اندازه بر هوش هیجانی تاکید دارند. در ادامه به بررسی ۷ دلیل درپاسخ به این‌که «چرا افراد با هوش هیجانی بالا برای یک شرکت این‌قدر ارزشمند هستند» می‌پردازیم.

می‌توانند فشار کاری را به‌طور سالم مدیریت کنند

برای مقابله با فشارهای محیط کار و عملکرد مناسب در شرایط پراسترس باید بتوانیم هیجاناتمان را مدیریت کنیم. افراد با سطح بالای هوش هیجانی بیشتر از دماسنج درونیشان آگاهند و بنابراین بیشتر قادرند سطح استرسشان را کنترل کنند. آن‌ها مکانیسم‌های دفاعی پخته‌تر و سیستم حمایتی سالم دارند که باعث می‌شود حتی در شرایط سخت نیز به طور موثر کار ‌کنند. نرخ روبه‌رشد تغییرات در محیط کار باعث افزایش استرس‌های شغلی و پررنگ شدن ارزش هوش هیجانی برای مدیریت استرس شده است.

دیگران را بهتر درک می‌کنند و راحت‌تر کنار می‌آیند

از آن‌جا که اهمیت کار گروهی در محیط‌های کاری مختلف رو به افزایش است، کسانی که می‌توانند یکدیگر را درک کنند و با هم کنار بیایند، بهتر می‌توانند یک کار گروهی موفق انجام دهند. افراد با هوش هیجانی بالا می‌توانند با طیف متنوعی از افراد با فرهنگ‌ها و پیش‌زمینه‌های مختلف، ارتباط مناسبی برقرار ‌کنند. این توانایی مهمی در یک محیط کاری بزرگ است.

شنونده‌های خوبی هستند

هرکسی دوست دارد شنیده و فهمیده شود. توانایی خوب گوش دادن و پاسخ مناسب به دیگران برای رشد ارتباطات کاری محکم حیاتی است. اکثر ما آن‌قدر که باید، شنونده‌ی خوبی نیستیم. افراد با هوش هیجانی بالا به خاطر تواناییشان در درک دیگران می‌توانند از خواسته‌های خودشان به خاطر دیگران بگذرند. آن‌ها هیجانات دیگران را از تُن صدا و حالت بدن افراد می‌فهمند و بنابراین به‌خوبی می‌توانند به یک سیستم گروهی وارد ‌شوند.

بهتر بازخوردها را می‌پذیرند

بازخوردهای آزادانه، صادقانه و به‌موقع درعملکرد شغلی بسیار مهم است. به خصوص زمانی‌که بازبینی‌های عملکرد سالانه به تاخیر می‌افتند. کمتر پیش‌ می‌آید، کارمندانی با هوش هیجانی بالا حرفی بزنند که دیگران را ناراحت کند و البته آن‌ها بازخوردهای دیگران را در مورد رفتار و عملکرد خود راحت‌تر قبول می‌کنند. به خصوص وقتی پای پیشرفتشان در میان باشد، عزت نفس بالایشان به آن‌ها در مثبت‌نگری کمک می‌کند تا بازخوردها را در جهت بهتر شدنشان ببینند نه اینکه آن‌ها را شخصی کنند.