لباس آتش نشانان چه ویژگی ها و انواعی دارد؟

لباس آتش نشانان چه ویژگی ها و انواعی دارد؟، در این مطلب قصد داریم به بررسی لباس مخصوص آتش نشانان بپردازیم و شما را با ویژگی ها و انواع این لباس آشنا کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

لباس آتش نشان ها چگونه است؟

لباس آتش نشان ها برای راحتی در انجام عملیات و داشتن امنیت بالا از سه لایه تشکیل شده است. این سه لایه شامل:

 1. لایه بیرونی
 2. لایه میانی (مقاوم در برابر رطوبت)
 3. لایه داخلی (مقاوم در برابر گرما)

ویژگی لباس آتش نشان ها

آتش نشان ها افرادی هستند که مستقیم با آتش رو به رو می شوند؛ بنابراین برای امنیت زیاد، لباس آن ها باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد.

 1. هر فرد سایز مخصوص به خودش را دارد. بنابراین لباس های آتش نشانی باید در سایز و ابعاد گوناگون باشند. باید آستین لباس مماس بر مچ دست باشد تا از خطر جلوگیری کند.
 2. این لباس باید وزن مناسبی داشته باشد تا باعث سخت تر شدن انجام عملیات نشود. وزن استاندار آن ها معمولا ۲.۴۰۰ کیلوگرم است.
 3. در قسمت بیرونی لباس باید جیب وجود داشته باشد تا آتش نشان بتواند تجهیزات یا بیسیم خود را داخل آن قرار دهند.
 4. باید در برابر ورود آب و رطوبت مقاوم باشد.
 5. همچنین این لباس باید در برابر اجسام تیز نیز مقاوم باشد.
 6. این لباس باید به گونه ای طراحی شود که هوا در داخل آن به خوبی منتقل شود و تعریق آتش نشان را به کمترین مقدار ممکن برساند.
 7. برای دیده شدن آتش نشان در مواقع خطرناک، در برخی از قسمت های لباس پارچه شب رنگ دوخته شده است.

انواع لباس های آتش نشانی 

 • لباس مخصوص محیط های مرطوب و دارای الکتریسیته

این لباس ها به نوعی است که در محیط های مرطوب و دارای مواد اسیدی بسیار مقاوم است. همچنین الکتریسیته بدن را به زمین انتقال داده و از برق گرفتگی آتش نشان جلوگیری می کنند. این لباس ها اصولا به صورت یکسره هستند و به همراه چکمه و دستکش مخصوصی استفاده می شوند.

 • لباس مخصوص مبارزه با آتش

این لباس تا حد زیادی در برابر شعله و حرارت آتش مقاوم است. این لباس شامل جلیقه، بلوز،شلوار و اورکت است. شلوار و اورکت تقریبا از سه لایه تشکیل شده اند. این دقیقا همان لباسی است که در ذهن اکثر ما به عنوان لباس آتش نشانی وجود دارد. این لباس هم به صورت یکسره و هم به صورت چند تکه، مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ این لباس برای نیروی پشتیبانی مشکی و سورمه ای است و برای افرادی که وارد حریق می شوند نارنجی و قرمز است.

 • لباس مخصوص ورود و عبور از آتش

این لباس به صورت یکسره طراحی شده است و به همراه کلاه خود و دستکش ایمنی استفاده می شود. جنس این لباس از نوع الیاف نسوز، آلومینیوم و فایبر گلاس است. این لباس امکان انجام عملیات و تماس با آتش را ندارد و مخصوص عبور از آتش است.

 • لباس مخصوص تماس با آتش

این لباس شامل کلاه خود، شلوار، دستکش ساق بلند، اورکت و پوشش دهی کامل پا است. این نوع لباس باعث می شود آتش نشان بیشترین ایمنی را داشته باشد. زمانی که آتش نشان ها در حین انجام عملیات نیاز دارند با آتش تماس پیدا کنند، از این نوع لباس استفاده می کنند. در شرایط سخت لباس های معمول انجام عملیات کافی نیست و وجود همچین لباسی در برخی عملیات ها لازم است.

همچنین با ما همراه باشید تا در مقاله آشنایی با تعدادی از تجهیزات آتش نشانان: جعبه آتش نشانی، شلنگ آتش نشانی و کپسول آتش نشانی، به بررسی تعدادی از تجهیزات آتش نشانان بپردازیم.