لباس ضد حریق چیست و در هنگام خرید آن به چه مواردی باید توجه کرد

لباس ضد حریق چیست و در هنگام خرید آن به چه مواردی باید توجه کرد، لباس های ضد حریق، لباس هایی هستند که از الیاف و مواد خاصی تهیه شده اند. این نوع لباس ها، در برابر آتش مقاوم بوده و مناسب برای آتش نشان ها هستند؛ به طوری که یکی از اجزای مهم لوازم آتش نشانی به حساب می آیند. لباس های ضد حریق، انواع مختلف و ویژگی های متفاوتی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

لباس ضد حریق چگونه است؟

معروف ترین و متداول ترین لباس های ضد حریق، لباس های آتش نشانی هستند. یک لباس آتش نشانی برای اینکه تمامی اجزای بدن را در برابر آتش محافظت کند، از اجزای مختلفی تشکیل می شود. برای اینکه لباس، ضد حریق و شبیه به لباس آتش نشان ها باشد باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 1. دستکش: ممکن است در هنگام آتش سوزی نیاز باشد وسایل اطراف خود را تکان دهید. این دستکش با ساختار خاص خود به شما این اجازه را می دهد تا بتوانید از دست های خود نیز برای تکان دادن اجسام استفاده کنید. در واقع دست های شما را در برابر آتش محافظت می کند.
 2. شلوار جین بلند: شلوار های نخی و به ویژه جین در مقابل آتش بسیار مقاوم هستند؛ استفاده از این نوع شلوار ها می تواند پوست بدن شما را در برابر آتش محافظت کند.
 3. کلاه نقاب دار: برای جلوگیری از ریختن شعله ها روی صورت، باید از یک کلاه نقاب دار استفاده کنید.
 4. ماسک با الیاف طبیعی: تنفس کردن دود و گرد و غبار آتش بسیار خطرناک است. برای اینکه دود و گرد و غبار حاصل از آتش سوزی را استشمام نکنید، از این نوع ماسک استفاده کنید. این ماسک با پوشاندن بینی و دهان شما سیستم تنفسی شما را محافظت می کند.
 5. پیراهن آستین بلند پشمی یا نخی: الیاف طبیعی همیشه از الیاف مصنوعی بهتر است. بنابراین از لباس های پشمی یا نخی استفاده کنید زیرا مقاومت بیشتری در برابر آتش دارند. علاوه بر آن سعی کنید از پیراهن بلند استفاده کنید تا تمامی سطح بدن شما را بپوشاند.
 6. جوراب بلند پشمی یا نخی و بوت چرم: برای محافظت و پوشاندن کامل پا های خود بهتر است از جوراب بلند و بوت های مقاوم استفاده کنید.

انواع لباس های ضد حریق

 • مقاوم در برابر حرارت

این لباس ها اصولا متشکل از چند لایه از جنس آزبست با رویه آلومینیومی هستند و برای کارگرانی که در قسمت کوره های مراکز صنعتی کار می کنند یا در اماکن پر حرارت مناسب می باشند.

 • مقاوم در برابر شعله

وزن این لباس ها بین ۷ تا ۱۲ کیلو گرم است و اصولا سه لایه هستند. با این لباس ها می توانید مستقیم وارد شعله های آتش بشوید.

نکات مهم در هنگام استفاده از لباس های ضد حریق

برای استفاده درست و کار آمد از لباس های ضد حریق باید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. اگر لباس ضد حریق در هنگام انجام عملیات پاره شود، می بایست سریعا محل عملیات را ترک کرده و آن را تعویض کنید.
 2. فرد مورد نظر باید حتما آتش نشان حرفه ای باشد.
 3. شخصی که از این لباس استفاده می کند باید از نظر روحی، روانی و جسمی سالم باشد.
 4. سعی کنید از لباس های ضد حریق در محیط های باز استفاده کنید.
 5. در انجام عملیات باید به اندازه همان افرادی که لباس ضد حریق پوشیده اند و در حال انجام عملیات هستند، افرادی نیز لباس ضد حریق پوشیده و در خارج از محیط عملیات آماده باشند.
 6. لباسی که شخص از زیر می پوشد باید از جنس عایق (نخ) بوده و پلاستیکی نباشد.
 7. شخص باید در صورت احساس هر گونه ناراحتی شاخص باید محل عملیات را ترک کند.

لباس آتش نشانان چه ویژگی ها و انواعی دارد؟، با ما همراه باشید تا به بررسی لباس مخصوص آتش نشانی نیز بپردازیم.