طرز تهیه گوجه پلو

طرز تهیه گوجه پلو، یکی از غذاهای خوش طعم و ساده گوجه پلو یا دمی گوجه است ک شاید در نگاه اول ترکیبات آن به نظرتان غذایی خوشمزه نباشد ولی بهتر است قضاوت نکنید و بعد از میل کردن درباره مزه ی این غذا نظر دهید.

گوجه پلو شباهت زیادی به استانبولی دارد اما کمی مجلسی تر است و به شکل قالبی در دیس برگردانده می شود و ترکیب اصلی آن برنج است.


مواد لازم گوجه پلو


1- برنج دو پیمانه
2- گوشت چرخ کرده حدود سیصد گرم
3- گوجه چهار پنج عدد
4- زردچوبه دو قاشق چایخوری
5- رب گوجه یک قاشق غذاخوری
6- مک و فلفل سیاه به مقدار کافی
7- سیب زمینی دو عدد
8- پودر پاپریکا یک قاشق چایخوری
9- روغن زیتون شش قاشق غذاخوری
10- پیاز یک عدد


طرز تهیه گوجه پلو


ابتدا گوجه ها را پوست بکنید و رنده کنید و بعد پیاز را رنده کنید و آن را با یک قاشق روغن زیتون تفت دهید تا شروع به طلایی شدن کند و در همین مرحله کمی زردچوبه هم به آن اضافه کنید، حال گوجه رنده شده را با پیاز مخلوط کنید و به تفت دادن خود ادامه دهید تا آب گوجه روی حرارت بخار شود. بعد فلفل و نمک و پودر پاپریکا را به آن اضافه کنید و یک قاشق رب گوجه به مخلوط گوجه و پیاز اضافه کنید تا رنگ بهتری بگیرد حال بعد از دو دقیقه تفت دادن یک قاشق دیگر روغن زیتون اضافه کنید و در حین آماده شدن مخلوط گوجه، برنج را با کمی نمک و روغن و چند پیمانه آب بگذارید روی حرارت تا بپزد، برنج را کمی خام تر بردارید و آن را آبکش کنید و برنج آبکش شده را روی مخلوط گوجه بریزید و به خوبی با هم مخلوط کنید. کف قابلمه را چرب کنید و وقتی کمی داغ شد برنج گوجه ای را داخل آن بریزید و یک فنجان آب دیگر اضافه کنید حال با کفگیر روی برنج را صاف کنید و در قابلمه را ببندید و بعد از چند دقیقه شعله زیر برنج را کم کنید حالا وقتش است که سیب زمینی ها را نگینی خرد کنید و در دو قاشق روغن زیتون سرخ کنید حالا گوشت چرخ کرده را با یک قاشق چایخوری زردچوبه و مقداری پودر پاپریکا و فلفل نمک طعمدار کنید و کف تابه دو قاشق روغن زیتون بریزید و گوشت را قلقلی کنید. گوشت های قلقلی را به سرعت کف تابه بچینید و زیر شعله را کم کنید تا کوفته های قبلی نسوزند حال اگر، برنج دم کشید زیر آن را خاموش کنید و حال گوجه پلو را در دیس برگردانید و آن را با گوشت قلقلی و سیب زمینی سرخ کرده تزئیین کنید.


نتیجه گیری


گوجه پلو یکی از غذاهای لذیذ ایلام بوده که در سراسر کشور طرفداران زیادی دارد و گوجه فرنگی در این غذا باعث تقویت سیستم عصبی و برطرف کردن خستگی می شود.